יום שבת, 5 ביוני 2010

עיצוב ויטראז'
כאשר אני ניגש לעיצוב ויטראז' נלקחים בחשבון כמה וכמה פרמטרים.
בראשי פרקים השיקולים הם להלן:סדר החשיבות של כל גורם משתנה בהתאם לכל פרויקט.
* מיקום וגודל
* בטיחות והגנה על הויטראז'
* דרישות הלקוח
* תאורה טבעית או מלאכותית
* אופי וסוג המבנה-ארכיטקטורת המבנה
* צבעוניות ונושא
* הסתרה או לא חוץ פנימה והפוך
* סגנון ואופי

מיקום וגודל - מעל 1 מ"ר רצוי לעשות חלוקה פנימית ובהתאם לעצב את הויטראז'.מיקום, חלון,דלת, מחיצה,תמונה על הקיר בשילוב תאורה.
בטיחות והגנה - בסביבה בה יש ילדים קטנים או במבני ציבור מומלץ להגן עם זכוכית
שקופה.ביחידות גדולות מומלץ בתוך בידודית[בין 2 זכוכיות שקופות]
בצורה זו הויטראז' תמיד נקי[קל יותר לנקות זכוכית חלקה]
הדרישות שלך- תמונה שווה 1000 מילים.אני ממליץ להציץ באתר שלנוhttp://www.vitran.co.il/ .המגוון גדול
התמונה הראשונה שאהבת- לך עליה.תמיד רצוי לדבר ולהתייעץ.היו מוכנים עם מידות ומיקום.
לא מצאת,לא ברור לך מה מתאים- צריך להפגש.

תאורה - ויטראז' בשיאו כאשר יש עליו שמש ישירה.ראו את הויטראז' הראשון- ממוקם בתקרה בסקיילייט.מקבל שמש כל שעות היום.אור צבעוני נזרק לחלל המבנה או על הקירות.אני מכנה תופעה זו - ציור שמש.והציור משתנה עם תנועת השמש והופך את הויטראז לדינמי.הויטראז' עצמו גם משתנה.כאשר נשנה את זוית המבט נוכל לגלות הפתעות.במקרה של הסקיילייט ברגע שקבענו את הויטראז במקומו- במקרה היה שולחן זכוכית בקומת הקרקע וכל הויטראז השתקף בשולחן.ברגע זה החליטה האדריכלית לקבע את השולחן.
ויטראז' עם תאורה מלאכותית רצוי לשים בתוך ארגז תאורה סגור כך שהאור יהיה מרוכז בויטראז'.זה אגב נכון גם לויטראז בחלון[ כל האור מרוכז בו ]סוג התאורה- קרה או חמה תלוי באופי הויטראז.אני ממליץ על תאורת לדים.

אופי המבנה - חובה להתייחס לאופי וארכיטקטורת המבנה.לא ניתן לתת כללי אצבע,אך חובה ללמוד את המבנה.קווים מעוגלים או ישרים- מודרני ונקי לעומת אותנטי [ סגנון מרוקאי או ערבי ועוד...]יחד עם זאת חשוב מאד גם להתאים לדרישות שלך.ואם אין לכם מושג-אנחנו נשב ,נשאל ונגיע למטרה.

צבעוניות ונושא - קודם כל הנושא: מודרני-אבסטרקט, ריאליסטי, גיאומטרי, פרחוני, אותנטי...כן וניתן לתרגם ציור או תמונה לויטראז'.במקרה זה צריך לדעת לבחור את היצירה המתאימה לויטראז.לראות מראש איך תיראה התוצאה הסופית.רק אומן טוב אם הרבה ניסיון יכול!
צבע- רגוע או עשיר- חם או קר- ניגודי או סולידי.כלומר שילוב הצבעים הנכון ביותר.הזכוכית למעשה היא פלטת הצבעים של האמן.המגוון רחב מאד.זכוכית עם צבע אחד או כמה גוונים.זכוכית אטומה או שקופה.מעבר לצבע לזכוכית יש גם טקסטורות שונות.לזכוכית יש גם 2 צדדים וגפ אים ניתן לשחק כדי לקבל את האפקט הנדרש.אפשר גם להשתמש רק בזכוכיות שקופות ללא צבע עם טקסטורות שונות.כאשר העיצוב נכון- יש לי הגדרה אחת- תכשיט!

הסתרה - יש לך חלון או דלת שאין ברצונך שיציצו פנימה.יש מגוון גדול של זכוכיות שישרת מטרה זו.הפוך- אין מה להסתיר להפך רוצים להכניס את הנוף פנימה, נשתמש בצבעים בהירים.במקרה זה אני נוהג לצלם את החלון לפני כדי לתכנן כך שהנוף השתלב בויטראז.

סגנון ואופי כבר נגענו וכל זה על קצה המזלג.אכן הרבה פרמטרים נלקחים בחשבון ועוד יותר במבני ציבור כגון: בית כנסת, אולם אירועים,מסעדה,בית ספר,בניין משרדים,לובי של בינין דירות ועוד....

הויטראז' האחרון משולב במעקה ברזל מוגן בין 2 זכוכיות שקופות.הזכרתי כבר- ילדים קטנים בבית.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה